Włodzimierz Paulewicz

Rzetelność i pracowitość w codziennej pracy

SPOSOBY REALIZACJI

Szanowni Państwo,

w trakcie rozmów z osobami zainteresowanymi moją koncepcją programową pokrótce postaram się rozwinąć poszczególne zagadnienia w sposób skoncentrowany i mam nadzieję na tyle interesujący, że dobrniecie z czytaniem tego tekstu do końca.

Zasadniczą kwestią jest umiejętność pozyskania środków unijnych, a więc chodzi o takie projekty które nie tylko spełnią kryteria konkursu, ale będą na tyle atrakcyjne aby w sposób skuteczny odpowiedzieć na wyzwania i oczekiwania społeczności lokalnych. Niestety, powiat kozienicki wypada słabo w pozyskiwaniu środków unijnych, można się o tym łatwo przekonać wchodząc na stronę http://rpo.mazowia.eu . Ilość realizowanych projektów w ościennych powiatach to kwoty ponad 85 mln euro dla grójeckiego, 92 mln euro – radomski, 20mln euro -zwoleński czy ponad 341 mln powiat białobrzeski. Na tym tle wartość pozyskanych środków dla powiatu kozienickiego w kwocie poniżej 17 mln euro wystawia jednoznaczną ocenę aktywności samorządu kozienickiego.
Obszar I

Podniesienie bezpieczeństwa energetycznego dzięki wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii. Zagadnienie najbardziej aktualne, ponieważ Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych do końca 2010 r. planuje ogłosić konkursy na łączną kwotę ok. 80 mln euro- w tym konkurs na Działanie 4.3”Ochrona powietrza ,energetyka”-Schemat „Odnawialne źródła energii i kogeneracja”.

Powiat kozienicki to obszar o najdłuższej linii wałów przeciwpowodziowych na Mazowszu. Z tym obszarem związane są tereny rolnicze , gdzie ryzyka podtopień i utracenia plonów są wysoce prawdopodobne. Projekt wykorzystania odnawialnych źródeł energii w tym aspekcie jest oczywisty. Chodzi tu o produkcję roślin energetycznych w rejonie terenów zalewowych. Uprawa zagajników o tzw krótkiej rotacji. np. wierzby energetycznej pozwoli zniwelować ryzyko utraty plonów jak w przypadku innych upraw (typu okopowe czy warzywa). Powodzenie przedsięwzięcia zależy od zorganizowania całej bazy; produkcja, przetworzenie na zrębki, transportu, pewności zbytu po opłacalnej cenie ( obowiązkowy udział tego komponentu w paliwach energetycznych). Wszystkie te aspekty w połączeniu z bliskością Elektrowni Kozienice i przychylnością Zarządu stanowią koronny argument w celowości podjęcia opisanych działań. Projekt ten niesie za sobą nie tylko aspekt ekologiczny ochrony powietrza i gleby, ale jest alternatywą dla rolników, a także generuje powstanie nowych miejsc pracy na terenie powiatu.

Zgodnie z „Polityką energetyczną Polski do 2030 roku udział odnawialnych źródeł energii w całkowitym zużyciu w Polsce ma wzrosnąć do 15% w 2020 roku i 20% w roku 2030. Planowane jest także osiągnięcie w 2020 roku 10% udziału biopaliw w rynku paliw.
Obszar II

Inicjowanie powstawania stowarzyszeń i grup lokalnych oraz pomoc w pozyskiwaniu środków unijnych na uruchomienie przetwórstwa lokalnej żywności pod kątem odbiorcy sezonowego i wsparcie przetwórstwa lokalnej żywności pod kątem odbiorcy sezonowego i wsparcie w organizowaniu dystrybucji do sieci sklepów ekologicznych w rejonie Warszawy (Projekt Lokalny Produkt).

Szczególnie bliskim zagadnieniem jest dla mnie odbudowa produkcji jagnięciny na rynek wewnętrzny.

Jeżeli wejdziecie Państwo w wyszukiwarkę internetową i poszukacie „ceny jagnięciny” – to przeżyjecie szok cenowy. Cena jagnięciny tej francuskiej czy nowozelandzkiej mrożonej przekracza grubo 120 PLN za 1 kg mięsa!!!!!.

Będąc kiedyś biednym studentem dorabiałem jako strzygacz owiec, a obowiązującym wówczas hasłem było powiedzenie „kto ma owce, ten ma co chce”. Potem nastały trudne czasy i obowiązywało hasło „kto ma owce ten jest baran”. Doświadczałem tego osobiście jako hodowca – posiadając stado 500 matek pon. typ wielkopolski. Uzyskując najlepszy wynik w kraju pod względem odchowu stado zostało sprzedane na rzeź za bezcen. Dzisiaj koło historii zatoczyło koło i okazuje się, że obecnie hodowca tej rasy jako rasy zachowawczej uzyskuje wsparcie 300 PLN za sztukę.

Powiat kozienicki, a w szczególności tereny wzdłuż Radomki, Pilicy i Wisły to tereny z rozwijającą się bazą agroturystyczną. Letniacy chętnie popróbują jagnięcinę z grilla. A pozostała nadwyżka mięsa może być spokojnie zagospodarowana i przetworzona dla sklepów ze zdrową żywnością w rejonie Warszawy. Pierwsze pozytywne jaskółki już są i myślę ,że zrównoważony rozwój całej bazy przyniesie same korzyści a rejon kozienicki będzie kojarzony przez warszawiaków i nie tylko z produkcją jagnięciny, a sama jagnięcina będzie skuteczną alternatywą w wyborze produkcji zwierzęcej. Według moich analiz pogłowie w ilości ok 5000 szt będzie gwarancją sukcesu zaistnienia na rynku świeżej jagnięciny

Sprawa rynku końskiego wygląda podobnie – ponieważ środowisko „koniarzy” jest bardziej zorganizowane to jednak wyzwanie jest jeszcze większe z uwagi na to ,że rynek wewnętrzny na koninę praktycznie nie istnieje, a ceny są dyktowane przez monopolistów na rynek włoski. Tak jak w przypadku płatności paszowych z tytułu koni sprawa zakończyła się sukcesem, myślę, że poprzez zbudowanie bazy – grupy producentów koni, przetwórstwo (infrastruktura), rynki zbytu – eksport Chiny, Japonia uda nam się doprowadzić do tego, że rejon kozienicki, a właściwie byłe radomskie stanie się ważnym uczestnikiem tego rynku w Polsce.

Warto podkreślić, że w ramach funduszy unijnych można otrzymać dofinansowanie na wsparcie eksportu w ramach działania 6.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka „Paszport do eksportu”.


Szanowni Państwo jak widzicie tematów do dyskusji jest wiele, i mam nadzieję, że poprzez takie przykłady konkretnych działań przekonałem Państwa , że jest sens odważnie powalczyć tak o fundusze jak i o konkretne sprawy. Jeżeli nie zatroszczymy się wspólnie o rozwój gospodarczy powiatu, o powstawanie nowych miejsc pracy, to takie wielokrotnie powtarzane obietnice jak budowa nowych dróg będzie wartością samą w sobie, bo żeby jechać dobrą drogą to najpierw trzeba mieć cel dojazdu, a więc miejsce pracy czy też miejsce do nauki.





























---